Polskie poznawanie świata

Bareja-Starzyńska Agata

Bareja-Starzyńska Agata


dr Agata Bareja-Starzyńska (Mongolia) Kieruje Zakładem Turkologii i Ludów Azji Środkowej w Instytucie Orientalistycznym UW. Wykłada także na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w mongolistyce i tybetologii.


Odbywała naukowe staże na Uniwersytecie w Oslo, Uniwersytecie w Bonn oraz Indiana University w Stanach Zjednoczonych. Znajomość języka mongolskiego pogłębiała podczas stażu w Ułan Bator. W Oslo pracowała naukowo m.in. pod kierunkiem najwybitniejszego tybetologa na świecie - prof. Peera Kvaerne. Bareja-Starzyńska jest autorką licznych publikacji na temat Mongolii i Tybetu, w których - m.in. w oparciu o stare kroniki - bada ich historię i dorobek kulturowy. Publikuje w kraju i za granicą. Jedną z jej ostatnich prac jest "Historia Mongolii. Historia Tybetu" ("Encyklopedia historyczna świata", 2002 r.).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.