Polskie poznawanie świata

Gawęcki Marek

Gawęcki Marek


prof. Marek Gawęcki (Azja Centralna) Samodzielny pracownik naukowy Zakładu Azji Środkowej i Syberii. Jego zainteresowania naukowe od lat związane są z terenem Azji Środkowej (postradzieckiej i pozaradzieckiej).


Badania naukowe mieszczą się w nurcie antropologii politycznej i ekonomicznej oraz etniczności i procesów modernizacji. Drugi nurt zainteresowań to Polacy i polskość w krajach Azji Środkowej (dzieje, świadomość etniczna, kultura oraz problem repatriacji oraz adaptacji w nowych warunkach).

Realizowane projekty badawcze: Antropologia polityczna postradzieckiej Azji Środkowej, Społeczno-polityczne i kulturowe skutki wojny afgańskiej dla regionu środkowoazjatyckiego, Polacy w Azji Środkowej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.