Polskie poznawanie świata

Melanowicz Mikołaj

Melanowicz Mikołaj


prof. dr hab. Mikołaj Melanowicz (Japonia) - Urodzony w 1935 roku wybitny polski japonista, organizator japonistyki w Polsce. Kierownik Katedry Języka i Kultury Japońskiej Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych w Łodzi.


Studiował na Uniwersytecie Waseda w Tokio (1964–1966 oraz 1973–1974). Przebywał również jako wizytujący profesor na Uniwersytecie Kansas (1986) oraz w International Research Center for Japanese Studies w Kioto (1990–1991). Jest autorem obszernej trzytomowej monografii pt. Literatura japońska. Opublikował liczne przekłady współczesnych pisarzy japońskich. Prowadzi badania naukowe z zakresu przemian cywilizacyjnych w Japonii w XX – XXI wieku, związków polsko – japońskich, religioznawstwa i kulturoznawstwa japońskiego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.