Polskie poznawanie świata

Rozwadowski Andrzej

Rozwadowski Andrzej

dr Andrzej Rozwadowski
dr Andrzej Rozwadowski (Syberia) Kierownik Zakładu Azji Środkowej i Syberii, Instytut Wschodni UAM. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na dziedzictwie kulturowym Azji Środkowej i Syberii, szczególnie przez pryzmat sztuki naskalnej.


Interesuje go w jakim stopniu sztuka naskalna łączy się z poszczególnymi tradycjami kulturowymi regionu, jak i szerszy kontekst sztuki naskalnej w skali globalnej. Zgłębił również takie tematy jak: Szlak Jedwabny jako droga migracji idei i kultur miedzy Azją Środkową a Chinami; religie i systemy wierzeniowe regionu; współczesne odniesienia do przeszłości w kontekście budowania ideologii narodowotwórczych. Istotnym wątkiem jego bieżących badań jest archaiczność szamanizmu, zarówno w ujęciu fenomenologicznym jak i historyczno-kulturowym. W tym zakresie prowadził studia zarówno w  Ameryce Północnej, Afryce Południowej,  jak szczególnie w Azji Środkowej i Syberii. Odbył 15 terenowych ekspedycji badawczych (większość w Azji). 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.