Polskie poznawanie świata

Wasilewski Jerzy

Wasilewski Jerzy


prof. Jerzy Wasilewski (Syberia, Mongolia, Daleki Wschód) jswasilewski@uw.edu.pl Kierownik Zakładu Etnologii Pozauropejskiej i Globalistyki w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.


Obszary zainteresowań: antropologia symboliczna, wierzenia tradycyjne i kultura duchowa; obszar badań: Azja Centralna, Daleki Wschód. W badaniach terenowych i penetracjach na obszarach Azji Centralnej, Syberii i Dalekiego Wschodu, koncentruje się na zainteresowaniach tradycyjnymi systemami symbolicznymi (archaiczne modele świata, szamanizm). Autor wielu artykułów i książek, m.in. „Podróże do piekieł. Rzecz o szamańskich misteriach” (1979, 1984), „Tabu a paradygmaty etnologii (1991), „Pasterze renifera mongolskiej tajgi” (2008). Przeprowadził szereg projektów badawczych, m.in. ,,Lokalne wymiary rozwoju. Badania nad nowymi formami działań rozwojowych i samoorganizacji społecznej wśród Torgutów z somonu Bułgan w zachodniej Mongolii" (2011 - 2014), „Jakucja w sto lat po Sieroszewskim. Etnograficzne studium kultury Jakutów i innych społeczności rdzennych w Republice Sacha” (2003-2005).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.