Polskie poznawanie świata

Młodość i edukacja

Młodość i edukacja

Bronisław Malinowski pochodził z Krakowa, wychował się w rodzinie inteligenckiej. Lucjan Malinowski, jego ojciec, był etnografem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Matka Józefa, była córką znanego prawnika. Bronisław ojca stracił w wieku 14 lat i wychowanie zawdzięczał matce.

Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Początkowo studiował fizykę, później matematykę i chemię. W 1908 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu fizyki i matematyki. Kraków opuścił w tym samym roku udając się do Lipska aby zająć się tam wpierw chemią fizyczną, a następnie historią ekonomii i psychologią. Następnie przeniósł się do Londynu przystępując do London School of Economics and Political Science.

Tam poznał naukowców tej miary co Eduard Westermarch i James Frazer. Pod wpływem lektury dzieła Frazera pt. „Złota Gałąź” („The Golden Bough”) jego zainteresowania ukierunkowały się na antropologię i etnografię. Od tej pory koncentruje się na tych dziedzinach, publikuje szereg prac teoretycznych, m.in. opublikowaną w Polsce rozprawę „Wierzenia pierwotne i formy ustroju społecznego”.

W 1914 roku Bronisław Malinowski jako członek ekspedycji Brytyjskiego Towarzystwa Popierania Nauki wyruszył na Pacyfik i rozpoczął kilkuletnie badania terenowe koncentrując się na Wyspach Trobrianda. Owocem jego pracy były monumentalne dzieła „Argonauci Zachodniego Pacyfiku” oraz „Życie seksualne dzikich”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.