Polskie poznawanie świata

Fotografie

Fotografie

Malinowski wykonał unikalną dokumentację fotograficzną podczas badań na Wyspach Trobrianda. Większość z nich została umieszczona w jego dziełach jak też w albumie skompilowanym przez prof. Michaela Younga: „Malinowski’s Kirwina. Fieldwork Photography 1915-1918”, na który złożyły się niepublikowane wcześniej zdjęcia z Archiwum London School of Economics.

 

„Tam gdzie wcześniejsi etnografowie-fotografowie trzymali się ścisłych zasad, w celu wytworzenia obrazów, które można by uznać za „naukowo” wartościowe, obrazy Malinowskiego z Trobriandów wydają się być zupełnie wolne od takich założeń wstępnych”1.

Malinowski traktował fotografię dokumentalną jako istotny element techniki pracy terenowej, którą nazwał „obserwacją uczestniczącą”. Jego zdjęcia zawdzięczają swoje powodzenie jego świadomości wizualnej oraz naciskowi jaki położył na szczegóły obserwacji.

„(…) Ilekroć miało wydarzyć się coś ważnego, zabierałem ze sobą aparat fotograficzny. Fotografowałem to, co było miłe dla oka i doskonale nadawało się do sfotografowania (…)”2

W jego zdjęciach znaleźć można dowody na to z jaką troską podchodził do tego aby wpasować w kadr znaczącą ilość informacji, wyróżniają się badawczym podejściem do wyspiarzy. Planował swoje zdjęcia i pracował nad nimi przez dłuższe okresy czasu.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt bliskiej znajomości Malinowskiego ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, który także eksperymentował z fotografią. Ich podejście różniło się o tyle, że Witkacy traktował fotografię jako sztukę, a Malinowski jako naukę.

1 Patrz Wright, „The Fieldwork Photographs of Jennes and Malinowski and the Beginning of Modern Anthropology”, Journal of the Anthropological Society of Oxford, 22 (1) 1991.

2 B. Malinowski, „Ogrody koralowe i ich magia. Studium metody uprawy ziemi oraz obrzędów towarzyszących rolnictwu na Wyspach Trobrianda”, przeł. A. Bydłoń, Warszawa 1986.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.