Polskie poznawanie świata

Dzienniki

Dzienniki

Malinowski zapiski dziennikowe prowadził przez 10 lat. Zaczął je w 1908 podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich, a skończył w 1918 na Wyspach Trobrianda w czasie swej ostatniej wyprawy terenowej, wkrótce po tym jak dowiedział się o śmierci matki.

 

Dzienniki zostały opublikowane dopiero w 1967 roku pod tytułem „A Diary on the Strict Sense of the Term”, za sprawą drugiej żony Malinowskiego, Valetty Swan i wywołały niemałą burzę w środowisku antropologicznym. Były to bowiem zapiski bardzo intymne, ukazujące zupełnie inny obraz badacza niż przedstawiać się wydawał z jego prac naukowych.

Jak pisała córka Helena Wayne, dzienniki „były zdecydowanie pisane tylko dla siebie, a ich pośmiertna publikacja wydaje się naruszeniem jego prywatności. Będąc tego świadomą, Valetta przygotowała raczej defensywny wstęp oraz zaprosiła Raymonda Firtha (…) do napisania wstępu. Firth sprzeciwiał się opublikowaniu dzienników, ukazujących Bronia w jego własnej surowej szczerości i miał nadzieję swą przedmową zmniejszyć niedobry efekt ich opublikowania”1.

1 Malinowski-Witkacy, Konteksty 1-4, Kraków 2000, s. 51

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.