Polskie poznawanie świata

Obiekty

Obiekty

Pobyt Jana Kubarego na wyspach Oceanii przyczynił się znacznie do poznania tamtejszej flory i fauny. Od pierwszej wizyty na Samoa rozpoczął obserwacje ornitologiczne. Dokonał obserwacji 34 gatunków ptaków z czego 16 o charakterze endemicznym.

Jeden z nich został po raz pierwszy rozpoznany przez Kubarego i nazwany Pareudiastes pacificus (przekazany później do warszawskiego Muzeum Zoologicznego). Spośród okazów ptaków, które dotarły do muzeów europejskich, uczeni wyodrębnili te, które zostały odkryte przez Kubarego: Zosterops ponapensis, Volcocivora insperata, Ehipidura kubaryi, Aplonis pelzelni, Myiagra pluto. Na wyspie Yap zidentyfikował 22 gatunki ptaków, m.in. Ardea sinesis i Actitis incanus. Tymczasem na Palau zebrał 57 okazów. Z podróży do Nowej Zelandii Kubary przywozi ptaka „kiwi”, który później zostaje przekazny dla warszawskiego Muzeum Zoologicznego.

Ornitologią zajmował również po przenosinach na Nową Gwineę, która jest szczególnie bogata w gatunki ptaków. Poza okazami ptaków, Kubary zbierał także muszle, korale, motyle, ryby oraz rośliny. Jak wspominała córka, w swoim domu stworzył on całe muzeum ornitologiczne i entomologiczne. Jego badania z tego zakresu były zawarte w publikacjach w europejskich czasopismach przyrodniczych a eksponaty z Pacyfiku trafiły do wielu muzeów na całym świecie.

Niepowetowaną stratą był fakt, że podczas podróży powrotnej do Europy odkładnie 19 września 1874 – w celu przedłużenia kontraktu ze swym pracodawcą J.C. Godeffroy’em – statek, którym płynął uległ katastrofie a 100 skrzyń Kubarego z eksponatami zebranymi na wyspach Oceanii zaginęło. Mimo to, dzięki ogromnemu nakładowi pracy udało mu się tę kolekcję odbudować po powrocie na Pacyfik.

Kolekcja fotografii nabyta przez fotografa warszawskiego Miecznikowskiego. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.