Polskie poznawanie świata

Publikacje

Publikacje

W 1845 roku wychodzi najważniejsza książka w dorobku Strzeleckiego „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi Van Diemena”. Jest to wszechstronna prezentacja wyników badań prowadzonych w Australii.

Zawiera osiem części: I – Historię i rezultaty morskich i lądowych badań Australii, II – Magnetyzm ziemski, III – Geologię i mineralogię, IV – Klimatologię, V – Botanikę, VI – Zoologię, VII – Stan fizyczny, moralny i społeczny krajowców Nowej Południowej Walii i Ziemi Van Diemena, VIII – Rolnictwo. Jest uzupełniona tablicami, ilustracjami i mapą terenów zbadanych przez Strzeleckiego.

Książce towarzyszy motto:

„Rzeczywisty nasz obowiązek polega nie na zbijaniu doświadczenia, które inni porobili, nie na śledzeniu usterek, które w dowodzeniach swoich popełnić mogli, ale i na zdobywaniu prawdy. Smutnym jest fakt, że ludzie nauką i talentem uposażeni – tyle czasu, tyle energii nieraz marnują na to tylko, by jedni drugim wzajemne bledy i pomyłki wytykali”.

*„Nowa Holandia” nazwa oznaczająca Australię, pod tą nazwą kontynent występował, zwany od 1849 oficjalnie Australią; „Nowa Południowa Walia” za czasów strzeleckiego obejmowała prawie całą wschodnią część kontynentu,

*„Ziemia Van Diemena” – to w dzisiejszym nazewnictwie Tasmania

Książka stała się jedną z najlepszych publikacji poświęconych Australii i przyniosła jej autorowi zaszczyty w anglosaskich kołach naukowych. Jeden egzemplarz wraz z autografem podarował Karolowi Darwinowi.

W 1846 w dowód uznania angielskie Towarzystwo Geograficzne uhonorowało go złotym medalem, podczas wręczania którego powiedział:

„Energia i wytrwałość potrzebne do osiągnięcia takich rezultatów znamionują geografa o nieprzeciętnych zasługach i dają podstawę do wręczenia Ci medalu” (Słabczyński, s. 74).


 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.