Polskie poznawanie świata

Zaszczyty

Zaszczyty

Badania Strzeleckiego przysporzyły mu tyle zaszczytów jak żadnemu innemu Polakowi.

Trzy lata przed Powstaniem Styczniowym otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu w Oksfordzie.

1846 zostaje uhonorowany złotym medalem przez angielskie Towarzystwo Geograficzne za zasługi do szerzenia wiedzy o Australii

1853 zostaje wybrany na członka Królewskiego Towarzystwa Geograficznego; jak również Królewskiego Towarzystwa Naukowego

1860 przyznano mu tytuł doktora honorowego Doctor of Civil Law przez Uniwersytet w Oksfordzie za to, że ofiarował bezpłatnie swoje usługi podczas „Wielkiego Głodu” w Irlandii 1845-1849

1869 zostaje odznaczony złotym medalem Order of the Bathy „za odkrycie złota w Australii”

1872 zostaje odznaczony orderem św. Michała i św. Jerzego przez królową za pięć lat badań prowadzonych w Australii

W 1973 roku, czyli setną rocznicę śmierci podróżnika, poczta australijska wypuściła specjalny znaczek.

Jest jedynym Polakiem, którego nazwisko znalazło się w angielskim słowniku biograficznym, w biografii australijskiej Meynella, w encyklopedii Australii oraz księdze pamiątkowej Uniwersytetu Oksfordzkiego.

„Patrząc na życie Strzeleckiego, dwie rzeczy, poza jego odwagą i zdecydowaniem, wydają mi się najważniejsze: pierwsza – to zdolność wywoływania w wielkich umysłach uczuć przyjaźni i zaufania do niego, druga – to głęboka prawość” – mówi prezes Towarzystwa Geograficznego w czasie uroczystości jubileuszowych w 1942 r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.