Polskie poznawanie świata

Góra Kościuszki

Góra Kościuszki

STRZELECKI – GÓRA KOŚCIUSZKI

Nazwa Góra Kościuszki (Mount Kosciusko) pojawiła się na mapach świata w połowie dziewiętnastego wieku. Nadaje ją Strzelecki gdy 15 lutego 1840 zdobywa najwyższy szczyt Gór Śnieżnych (2228 m n. p. m czy 2234 za Badowskim).

"Szczególna konfiguracja tego wzniesienia uderzyła mnie tak silnie przez podobieństwo, jakie wykazuje do kopca wzniesionego w Krakowie, nad grobem Kościuszki, że chociaż w obcym kraju, na obcej ziemi, lecz wśród wolnego ludu, nie mogłem się powstrzymać od nadania jej nazwy Góry Kościuszki"1.

Z kolei w liście do miłości swojego życia - Adyny Turno, pisze:

"... ten szczyt, przede mną nie dotknięty przez nikogo, z jego wiecznymi śniegami, ciszą i dostojeństwem naokół, zachowałem i poświęciłem dla przyszłych generacji tego kontynentu jako pamiątkę imienia drogiego i szanowanego przez każdego Polaka i każdego przyjaciela wolności..."2

Na pamiątkę zrywa dla niej kwiat, która dołącza do listu:

„Oto kwiat z najwyższego szczytu tego kontynentu. Niechaj przypomni ci zawsze o wolności, patriotyzmie i miłosci”.

Dokonał wejścia 15 lutego 1840 roku na najwyższą górę kontynentu idac z doliny rzeki Murray:

"15 lutego około południa znalazłem się na wzniesieniu 6510 stóp* nad poziomem morza, odpoczywając na wiecznym sniegu, mając przezroczyste niebo nad sobą, a poniżej nieprzerwany widok 7000 mil kwadratowych ** przestrzeni"3.

* - około 2000 metrów
** - 18 000 km2

W setną rocznicę zdobycia Góry Kosciuszki w Australii z inicjatywy W. Noskowskiego zawiązał się komitet polsko-australijski dla uczczenia tej rocznicy. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 17 lutego 1940 roku na szczycie góry. Została odsłonięta tablica pamiątkowa na której wyryto:

„Z doliny rzeki Murray
Polski badacz
Paweł Edmund Strzelecki
wspiął się na te Australijskie Alpy 15 lutego 1840”.

Znaczek okolicznościowy wybito na jego cześć w Nowym Yorku.

1 W. Słabczyński, „Paweł Edmund Strzelecki – polski badacz Australii”, Warszawa 1954, s. 34

2 W. Słabczyński, „Paweł Edmund Strzelecki – polski badacz Australii”, Warszawa 1954, s. 34

3 W. Słabczyński, „Paweł Edmund Strzelecki – polski badacz Australii”, Warszawa 1954, s. 33

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.