Polskie poznawanie świata

Wyspy Hawajskie i Tahiti

Wyspy Hawajskie i Tahiti

Podczas podróży na Pacyfik, w 1838 roku, Strzelecki na dłużej zatrzymał się na Hawajach. Swój czas poświęcił badaniom największych na świecie wulkanów: Mauna Kea, Mauna Loa, Kilauea.

 

Miał doświadczenie, bowiem wcześniej badał już wulkany Europy, Ameryki Południowej i Meksyku. Krater największego na świecie czynnego wulkanu Kilauea, mieści w sobie tzw. „jezioro ognia”, zbiornik płynnej lawy. W opisie Strzeleckiego można przeczytać:

„Żadne pióro lub ołówek nie potrafią dostatecznie opisać zadziwiającego ogromu tej nieprzerwanej gwałtowności i furii ognistej materii, wytwarzanej w odmętach przez siłę i intensywność gorąca; albo tych wściekłych i płonących fal, które nie przestają uderzać i bryzgać o ściany krateru…”1.

Na podstawie swych badań, Strzelecki ustalił, że wulkan ten obecnie stanowi zaledwie jedną trzecią dawnego masywu. Polski badacz dokonywał pomiarów wysokościowych także innych wulkanów i szeregu wzniesień archipelagu. Przeprowadzał też obserwacje prądów powietrznych i warunków klimatycznych. Wynikiem jego badań były dwie prace: „Sandwich Islands – Crater of Kirauea” oraz „The Volcano of Kirauea, Sandwich Islands”. Jego zasługą było także wprowadzenie do literatury naukowej tubylczej nazwy Halemaumau dla największego krateru czynnego wulkanu Kilauea.

Strzelecki następnie udał się na Tahiti, gdzie odwiedził królową Pomare IV. Władczyni ta znana z wielkiego uroku osobistego i urody, opiewana była przez poetów europejskich. Polak zaprzyjaźnił się z nią i pomógł w urządzeniu królestwa, m.in. poprzez wprowadzenie sądownictwa na wzór europejski.

1 Za: W. Słabczyński, „Paweł Edmund Strzelecki – polski badacz Australii”, Warszawa 1954, s. 23

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.