Polskie poznawanie świata

7.2 WŁÓCZNIA Z GROTEM Z OBSYDIANU

7.2 WŁÓCZNIA Z GROTEM Z OBSYDIANU

pochodzenie: Wyspy Admiralicji, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: XIX/XX w.

wymiary: 197 x 1,6 cm

surowiec: drewno, obsydian

Oszczep z grotem wykonanym ręcznie z łupanego obsydianu. Drzewce zdobione u nasady grotu geometryczną malaturą w kolorze białym. Ten XIX wieczny oszczep niewiele się różni od prehistorycznych narzędzi. 

Obsydian jest szkliwem wulkanicznym, które świetnie nadaje się do wykonywania bardzo ostrych ostrzy. Najstarsza broń  miotana pochodząca z czasów poprzedzających pojawienie się gatunku homo sapiens właśnie posiada groty z obsydianu. Jak ustalili naukowcy, to homo erectus wynalazł oszczep, a także miotacz oszczepów oraz metodę osadzania kamiennych ostrzy w drewnianej rękojeści. Potwierdza to odkrycie dokonane pod koniec lat 90. XX-go wieku w kopalni węgla brunatnego koło Hanoweru. Archeolodzy natrafili tam na pozostałości obozowiska europejskiej odmiany homo erectus sprzed aż 400 tys. lat. W warstwie torfu, obok kamiennych narzędzi i zwierzęcych kości, znaleziono tam drewniane oszczepy z miotaczem. Analizy wykazały, że oszczepy były doskonale wyważone, a miotacz pozwalał je miotać na odległość kilkudziesięciu metrów.

Eksponat prawdopodobnie pozyskany w terenie przed I wojną światową. Po II wojnie światowej został przejęty przez Państwowe Muzeum Etnograficzne z Muzeum w Grudziądzu w 1951 r.

 

Eksponat wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 10 319).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Jolanta Kuśmierz.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.