7.25 OCHRONA NA PENISA

nazwa: koteka

pochodzenie: Nowa Gwinea, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: II poł. XX w.

wymiary: 26 x 4,5 x 11,3 cm

surowiec: tykwa

Koteka (fallokarp) – ozdobna osłona, futerał na męskie prącie. Przedmiot sporządzony z wydrążonej łupiny podłużnej, wąskiej tykwy o kształcie zawiniętego rogu. Szerszy koniec tykwy ścięty na prosto, po stronie zewnętrznej owinięty plecionym pierścieniem z włókien roślinnych. Trzon gładki, bez zdobień. Koteki noszone były tradycyjnie wśród wielu grup etnicznych z terenu Nowej Gwinei. Tradycyjny strój mieszkańców Nowej Gwinei był bardzo skąpy – mężczyźni nosili wyłącznie ów ochraniacz, a kobiety krótką spódniczkę z włókien roślinnych. Tradycyjnie mocowany jest podstawą do moszny przy użyciu niewielkiej pętli. Druga pętla obwiązywana jest wokół brzucha. Koteki różnych plemion różnią się od siebie kształtem, wielkością. Ciekawym przykładem może być fallokarp używany przez mężczyzn z plemienia Tiom noszą oni podwójne koteki, a w schowku między nimi trzymają tytoń.

Eksponat w terenie pozyskali Barbara i Janusz Czamarscy prawdopodobnie zakupiony w okolicach Port Moresby w latach 80. XX w. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt w trakcie aukcji w Desa Unicum w maju 2014 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/3).

 

Źródła:

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

Collaer Paul – Ozeanien, Leipzig 1974.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Koteka.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.