7.37 TORBA

nazwa: bilum

pochodzenie: okolice Port Moresby, National Capital District, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: poł. XX w.

wymiary: 88 x 50 x 12 cm

surowiec: włókna roślinne pióra kazuara

Torba zwana bilum wykonana ręcznie z włókien roślinnych, w formie plecionego worka obszytego po stronie zewnętrznej piórami kazuara. Pasek na ramię również wykonany z włókien roślinnych. Pióra barwy czarnej, miejscami rdzawe. Niektóre źródła podają, iż bilum zdobiony czarnymi piórami kazuara noszą mężczyźni górskich plemion, którzy przeszli ostatni etap inicjacji. Wśród plemion górskich bowiem w wieloetapowym procesie wtajemniczania (tzw. inicjacji) nie okalecza się ciała (jak u innych ludów) a stosuje symbolikę przedmiotów przynależących do danej osoby. Dla przykładu bilum zdobiony piórami ptaków w innym niż czarny kolorze mogą nosić członkowie grupy po wstępnej inicjacji. Bilum symbolizuje łono mitycznej pramatki, z którego wyszli pierwsi ludzie.

Eksponat w terenie pozyskali Barbara i Janusz Czamarscy. Zakupiony w czasie ich pobytu na Nowej Gwinei prawdopodobnie na festiwalu w pobliżu Port Moresby w latach 80. XX w. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt w trakcie aukcji w Desa Unicum w maju 2014 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/7).

 

Źródła:

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bilum.

https://en.wikipedia.org/wiki/Afek_(mythology).

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.