7.9 HACZYKI NA RYBY

pochodzenie: Wyspy Marshalla, państwo - Republika Wysp Marshalla, Mikronezja

datacja: XIX/XX w.

wymiary: 9 cm

Sporej wielkości haczyk wykonany z muszli perłopława łączonej z włóknem roślinnym służący do połowu delfinów oraz dużych ryb.

Republika Wysp Marshalla to 1225 wysepek rozrzuconych na zachodnim Pacyfiku (Mikronezja). Wyspy są państwem niepodległym (stowarzyszonym z USA) od 1986 r., wcześniej należały do Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy Wysp Marshalla znani byli w przeszłości ze swego kunsztu w budowaniu łodzi. Na wysokim poziomie stała także ulegająca dziś zapomnieniu sztuka nawigacji. Od Wysp Marshalla swoje badania rozpoczął polski etnograf Jan Stanisław Kubary. Na atolach przynależnych dziś do Wysp Marshalla Amerykanie prowadzili w latach  1948-1962 testy nuklearne.

Eksponaty pozyskał w terenie Hermann Klaatsch w latach 1904-07 r. stanowiły część kolekcji niemieckiej, która po II wojnie światowej znajdowała się w Zakładzie Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1953 r. przejęte przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Eksponaty wypożyczone z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 4 172, PME 4 173).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Z. Jaworska.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Marshalla.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kubary.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.