7.10 RZEŹBA PRZODKA

nazwa: tino

pochodzenie: wyspa Nukuoro, arch. Karoliny, państwo - Sfederowane Stany Mikronezji, Mikronezja

datacja: I poł. XX w.

wymiary: wys. 44 cm, szer. maks. 14 cm

surowiec: drewno

Ludy Mikronezji bogów i przodków przedstawiali w różny sposób, według różnych kształtów i z użyciem różnych materiałów. Na wyróżnienie zasługują figurki bóstw z wysp Nukuoro, zwane tino. Są to abstrakcyjne rzeźby, przypominające twórczość współczesnych europejskich rzeźbiarzy.

Prezentowana rzeźba wykonana jest z brązowego drewna, charakteryzuje się nieproporcjonalnie – w stosunku do nóg – długim tułowiem. Ręce ułożone wzdłuż tułowia łączą się z nim na wysokości bioder. Poniżej pasa ryt sugerujący być może opaskę biodrową. Klatka piersiowa silnie rozwinięta, jajowata głowa szpiczasto zakończona brodą, pozbawiona twarzy.

Eksponat pozyskany w terenie na początku XX w., stanowił część kolekcji prof. Stanisława Poniatowskiego. Zakupiony w 1950 r. od pani Lubeckiej.

 

Eksponat wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 5 826/E).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME.

b.a. – Guide to the National Museum of Ethnology (Rijksmuseum voor Volkenkunde), Leiden 1962.

 

Opracował: Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.