7.22 RZEŹBA PRZODKA

pochodzenie: Nowa Brytania, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: XIX/XX w.

wymiary: wysokość 48 cm, szerokość 11 cm

surowiec: drewno

Prezentowana figura to rzadki przykład sztuki z Nowej Brytanii największej wyspy w Archipelagu Bismarcka. Stylistycznie odbiega od charakterystycznych dlatego kręgu kulturowego obiektów.

Zazwyczaj sztuka Melanezji łączona jest z kultem przodków, zwyczajami łowieckimi, kanibalizmem. Ten ostatni motyw wymaga jednak dalszych badań. Temat kanibalizmu interesuje wielu badaczy a także opinie publiczną, dlatego obrósł wieloma stereotypami nie zawsze mającymi związek z rzeczywistością.

W drugiej połowie XIX w. rozpoczyna się proces westernizacji sztuki Melanezji. Jest to niewątpliwie spowodowane większą aktywnością Europejczyków na tym terenie. Niektóre tradycyjne formy sztuki podupadają, ale inne, takie jak rzeźby przetrwały, a nawet zaczęły się rozwijać. W XX w. sztuka Melanezji znajduje drogę do artystów zachodnich i ma wpływ na ich twórczość.

Eksponat pozyskany w terenie prawdopodobnie przed I wojna światową i przywieziony do Europy. W latach 60. XX w. nabyty w antykwariacie przez Jacka Łapotta. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt od kolekcjonera w 2015 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/66).

 

Źródła:

Wywiad z Jackiem Łapottem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Oceanian_art.

 

Opracował: Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.