7.23 RZEŹBA PRZODKA

pochodzenie: Sepik River Coast, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: pocz. XX w.

wymiary: 69 cm

surowiec: drewno

Drewniana figurka przedstawiająca stojącego mężczyznę, wykonana ręcznie z jednego kawałka drewna. Przedstawienie barwione ciemno czerwoną i białą glinką.

W całej Melanezji tradycyjnie istnieje podział na prace wykonywane przez mężczyzn i przez kobiety. Do mężczyzn należy używanie narzędzi służących do ścinania i obrabiania drewna oraz wytwarzanie przedmiotów kultu związanych z lokalnymi wierzeniami, jak chociażby rzeźby. Ponieważ mężczyźni są w kulturze Melanezji odpowiedzialni za odprawianie rytuałów religijnych, przedmioty te gromadzi się i przechowuje w domu mężczyzn a ich dotykanie i używanie przez kobiety jest zabronione nawet pod kara śmierci. Kobiety natomiast wytwarzają naczynia ceramiczne.

Eksponat pozyskany w terenie prawdopodobnie przed I wojna światową i przywieziony na Śląsk. Po II wojnie światowej znalazł się w Składnicy Muzealnej w Pszczynie skąd w 1949 r. został przejęty przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 

Eksponat wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 5 828).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.