7.24 RZEŹBA PRZODKA

pochodzenie: wieś Fineschafen, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: XIX w.

wymiary: 49 cm

surowiec: drewno

Figurka przodka płci męskiej wykonana ręcznie z jednego kawałka drewna. Powierzchnia drewna dekorowana geometrycznym rytem podbarwionym przy pomocy białej glinki. Figurka przodka uważana jest za „mieszkanie" duszy zmarłego. Oddaje się jej cześć oraz składa ofiary z jadła.

Maksymilian Karol Marceli Łukowicz (1858-1943) lekarz, podróżnik, etnograf i kolekcjoner. W roku 1888 wyruszył do Papui Nowej Gwinei (w owym czasie pod administracją niemiecką) w charakterze lekarza Kompanii Nowogwinejskiej. Zajmował się przede wszystkim leczeniem ludność białej przybyłej tam wraz z administracją niemiecką oraz ludności tubylczej. Na miejscu poznał także i zaprzyjaźnił się z jednym z większych polskich podróżników XIX w. Janem Stanisławem Kubarym. Na ponad trzydzieści lat osiadł w Australii. Osiem lat ze swojego pobytu spędził na podróżach po całym kontynencie. W trakcie tych podróży zbierał eksponaty etnograficzne i prowadził zapiski. Przedmioty które zgromadził były zazwyczaj darami od krajowców, których bezpłatnie leczył. W kolekcji Łukowicza znajdowały się przedmioty użytku codziennego, bumerangi, okazy broni, odzież, przedmioty kultury materialnej i wytwory rzemiosła ludowego. Zapiski jego z wizyt wśród Aborygenów są jednymi z unikatowych w skali świata, gdyż niewielu podróżników i badaczy plemion australijskich zostało do tak bliskich spotkań w tym okresie dopuszczonych. Jego bogate zbiory etnograficzne, które należały do największych tego typu w kraju tylko w części przetrwały okres okupacji hitlerowskiej.

Eksponat pozyskany w terenie w 1888 r. przez dra Marcela Karola Łukowicza. Zakupiono przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie po II wojnie światowej od dra Jana Łukowicza.

 

Eksponat wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 10 604).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.