7.21 NASZYJNIK

domniemane pochodzenie: Goroka, Eastern Highlands, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: XX w.

wymiary: 76 x 2 cm

surowiec: muszle porcelanki

 

Naszyjnik wykonany ręcznie z rzędu muszli nanizanych ściśle na żyłkę plastikową. Duże muszle o barwie od kremowej po różowawą połączone z małymi muszelkami w kolorze białym i brązowym. Ozdobne muszle zwane porcelankami należą do ślimaka morskiego, którego rodzina liczy około dwustu gatunków. Muszle porcelanek mogą zatem różnić się znacznie rozmiarami. Porcelanki odgrywały znaczącą rolę w kulturze dawnych ludów z różnych kręgów kulturowych.

W starożytności ludy rejonu Morza Śródziemnego dostrzegając podobieństwo dolnej strony muszli do kobiecych organów płciowych, poświęciły porcelanki bogini miłości, Afrodycie i używały ich jako amuletów przeciwko bezpłodności oraz w celu utrzymania ciąży. Kobiety na południu Włoch do dzisiaj noszą naszyjniki z małych porcelanek jako talizmanów. W Polsce górale tatrzańscy tradycyjnie noszą porcelanki nanizane wokół kapelusza. Podobno wodzowie z wyspy Fidżi i Wysp Salomona nosili na szyi pomarańczową porcelankę, która była odpowiednikiem korony królewskiej. W Afryce oraz w Chinach muszelki kauri pełniły w przeszłości funkcję środka płatniczego.

Eksponat pozyskany przez Barbarę i Janusza Czamarskich w czasie Goroka Show w latach 80. XX w. w czasie ich pobytu na Nowej Gwinei. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt od kolekcjonerów w 2015 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/57).

 

Źródła:

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Porcelanki.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.