7.28 NAPIERŚNIK

nazwa: kina

pochodzenie: Goroka, Eastern Highlands, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: I poł. XX w.

wymiary: 36 x 17,5 x 4,2 cm

surowiec: muszla perłopława

Napierśnik (naszyjnik kina lub moca) wykonany z muszli perłopława. Kształt zawieszki księżycowaty. Barwa muszli łososiowa. Szeroki pasek do zawieszenia na szyję wypleciony z włókien roślinnych i przyozdobiony pojedynczymi muszelkami kauri (porcelanki) oraz małą kępką futerka koloru kasztanowego. 

Napierśniki z muszli perłowych kina przypisywane są terenom płaskowyżu Highlands. Mieszkańcy tych terenów ciągle rywalizowali ze sobą prestiż, co pociągało za sobą gromadzenie dóbr uważanych za najcenniejsze jak muszle kina, żony i świnie. Perłowe muszle kina mają w miejscowej tradycji największą wartość co wynika z ich niedostępności w tym odległym od morza rejonie. Muszle kina są również, poza świniami, tradycyjnym środkiem płatniczym.

Eksponat w terenie pozyskali Barbara i Janusz Czamarscy zakupiony w czasie trwania festiwalu Goroka Show w latach 80. XX w. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt w trakcie aukcji w Desa Unicum w maju 2014 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/24).

 

Źródła:

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

Dworczyk Wojciech – My dzicy Papuasi, Warszawa: Czytelnik, 1975.

https://www.pinterest.com/pin/135811744985530173/.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.