6.11 BUMERANG HAKOWATY

pochodzenie: grupa etniczna Alawara, MacDonald Downs, Terytorium Północne, państwo - Australia

datacja:  lata 70. XX w.

wymiary: 72 cm

surowiec: drewno

Bumerang wojenny wykonany z jednolitego kawałka drewna akacjowego o biegu słojów pokrywającym się z krzywizną bumeranga, co zapobiega ponoć rozszczepianiu się drewna w wyniku uderzenia. Hak służył do zaczepiania o tarczę przeciwnika, odwodzenia jej i uderzanie bezpośrednio w człowieka. Jeden z płazów bumeranga niemal zupełnie płaski, drugi lekko wypukły pokryty żłobieniami. Drewno dodatkowo natarte ochrą.

W Australii istnieje duża różnorodność bumerangów, w zależności od przeznaczenia różnią się one kształtem, wymiarami oraz wagą. Oryginalne bumerangi  wykonywane były wyłącznie z kawałka świeżego drewna - wyciętego z żyjącego okazu, jednak bez szkody dla niego. Obecnie bumerangi nie spełniają już roli broni ani funkcjonalnego przyrządu, dostarczają raczej rozrywki i sportu. 

Eksponat pozyskany w Aboriginal Arts and Crafts Pty w latach 70. XX w.

 

Eksponat wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Małgorzata Nowik.

http://www.ethnicartpress.com.au/.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.