6.13 SZTYLET W POCHWIE

pochodzenie: Australia

datacja: koniec XIX w.

wymiary: długość 20 cm

surowiec: kości kazuara, sznurek z włosów ludzkich i włókien roślinnych

Sztylet wykonany z cienkiej kości kazuara o okrągłym przekroju. Pochwa wykonana z kości piszczelowej kazuara, wydrążonej w środku, zewnętrzne ściany gładzone koloru kości słoniowej. Sztylet i pochwa połączone ze sobą sznurkiem wykonanym z ludzkich włosów i włókna roślinnego. Sznurek przymocowany lepiszczem do uchwytu. Podobne sztylety spotykało się również na Nowej Gwinei wykonywane były także z kości ludzkich oraz – rzadziej – ze szczęki krokodyla.

Eksponat pozyskał w terenie dr Hermann Klaatsch, przebywający w Australii w latach 1904-07. Po II wojnie światowej stanowił część kolekcji Zakładu Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1953 r. obiekt został przekazany do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego  w Warszawie (PME 9 120).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Jolanta Kuśmierz.

Mączyńska Anna, Zbiory etnograficzne z Australii i Oceanii w Katedrze Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego, w: Edward Pietraszek (red.) „Australia i wyspy Pacyfiku. Ludy i kultury, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1983, s. 199-206.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hermann_Klaatsch.

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.