6.15 MIOTACZ WŁÓCZNI

pochodzenie: Australia Zachodnia, państwo - Australia

datacja: połowa XX w.

wymiary: 75 x 9 cm

surowiec: drewno

Miotacz włóczni – woomera – jest rodzajem dźwigni, za pomocą której wyrzucano oszczepy jednym ruchem ramienia, nadając im większą prędkość (siłę uderzenia, zasięg) niż gdyby były rzucane tylko za pomocą ludzkiego ramienia. Wykonany ręcznie z jednego kawałka drewna, posiada kształt smukłego liścia o ostrych końcach. Przy jednym z końców haczykowaty element służący do osadzenia włóczni.

Miotacze były w Australii powszechnie stosowane, miały różne kształty. Prezentowany miotacz jest długi i wąski, profilowany przy końcach, co może świadczyć, że pochodzi z północnej części kraju.

Źródła podają, że zostało najprawdopodobniej wynaleziono je około czterech do pięciu tysięcy lat temu. Przyjmuje się, że oszczep wyrzucony przy pomocy woomery może osiągnąć prędkość 160 km/h, a broń morze przemierzyć odległość nawet do 100 m. Miotacze wykonywano z jednego, zakrzywionego kawałka drewna. Koniec, do którego przykładało się włócznię miały pokryty żywicą, w której czasami zatapiano ostre kawałki skały kwarcytowej i wówczas miotacz mógł być również wykorzystywany do cięcia, kształtowania lub ostrzenia innych przedmiotów. Poza podstawowym swoim zastosowaniem woomery były wykorzystywane do rozniecania ognia, mieszania ochry oraz odpierania ciosów włóczni.

Eksponat zakupiono (za pośrednictwem Internetu) w antykwariacie w Australii.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/61).

 

Źródła:

Mączyńska Anna, Zbiory etnograficzne z Australii i Oceanii w Katedrze Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego, w: Edward Pietraszek (red.) Australia i wyspy Pacyfiku. Ludy i kultury, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1983, s. 199-206.

http://www.mbantua.com.au/aboriginal-weapons/.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.