6.3 MIECZ

pochodzenie: Cairns, Queensland, państwo - Australia

datacja: pocz. XX w.

wymiary: 131 cm

Drewniany miecz wykonany z jednego kawałka drewna o długiej głowni w kształcie banana. Rękojeść krótka, płazy głowni wygładzone, bez zdobień. Barwa miecza naturalna – brązowa z miejscowymi śladami wcierania czerwonej ochry. Przedmiot noszący ślady użytkowania, krawędzie głowni wyszczerbione.

Opisując kolekcje przedmiotów pochodzących z terenu Australii należy pamiętać o Polakach dzięki którym zbiory te można dziś w polskich muzeach oglądać. Pierwszym z Polaków, który w trakcie swojego pobytu w latach 1879-81 w Australii, zebrał wiele eksponatów przyrodniczych i etnograficznych był Władysław Zamoyski. Całą swoją kolekcję przekazał później państwu polskiemu. Zbiory zostały umieszczone na zamku kórnickim pod Poznaniem. Jest to bezcenna kolekcja, zawierająca unikatowe, nieskażone cywilizacją europejską eksponaty zebrane w terenie jeszcze w XIX wieku. Do późniejszych zbieraczy należeli między innymi Maksymilian Karol Marceli Łukowicz, Modest Maryański. Ten ostatni przebywał w Zachodniej Australii jako rzeczoznawca w kopalni złota, który przywiózł ciekawe zbiory mineralogiczne, botaniczne i zoologiczne. Niestety uległy one zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Eksponat prawdopodobnie pozyskał w terenie Hermann Klaatsch w latach 1904-07 r. stanowił część kolekcji niemieckiej, która po II wojnie światowej znajdowała się w Zakładzie Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1953 r. przejęty przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 8 791).

 

Źródła:

Ketter-Pawłowska Anna, Barbara Kopydłowska, Polacy w Australii i na Archipelagu Malajski, w: Edward Pietraszek (red.) „Australia i wyspy Pacyfiku. Ludy i kultury, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1983, s. 189-198.

Mączyńska Anna, Zbiory etnograficzne z Australii i Oceanii w Katedrze Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego, w: Edward Pietraszek (red.) „Australia i wyspy Pacyfiku. Ludy i kultury, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1983, s. 199-206.

Karta katalogu naukowego PME.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.