6.5 TARCZA BUMERANGOWA

pochodzenie: Dampier Land lub Beagle Bay, Australia Zachodnia, państwo - Australia

datacja: XIX/XX w.

wymiary: 71 x 16,5 cm

surowiec: drewno

Tarcza bumerangowa służąca do obrony przed uderzeniem bumeranga. Wąska i smukła, zaokrąglona na końcach. Powierzchnia dekorowana rytem geometrycznym oraz kolorem ochry.

Eksponat pozyskany przez zbieracza dr Hermanna Klaatscha, niemieckiego lekarza, antropologa, profesora na Uniwersytecie w Heidelbergu i na Uniwersytecie Wrocławskim. Przebywał w Australii w latach 1904-07 (Queensland, Brisbane, Newellton, w pobliżu Cairns, Melville Island). Podczas swojej trzyletniej podróży po Australii zebrał ponad dwa tysiące eksponatów etnograficznych przynależnych do kultury australijskich aborygenów. Pierwotnie Hermann Klaatsch wyjechał do Australii aby prowadzić badania dotyczące początków rozwoju człowieka, ale z czasem zaczął mocno interesować się kulturą Aborygenów. Sprzyjał temu rosnący popyt ze strony niemieckich muzeów na eksponaty etnograficzne z tej części świata. W 1907 roku cała australijska kolekcja Klaatsch’a została przedstawiona opinii publicznej na wystawie w Muzeum Rautenstrauch-Joest w Kolonii. W 1908 roku 800 eksponatów z tej kolekcji muzeum to pozyskało na własność, gdzie przebywają do dzisiaj.

Eksponat pozyskany w terenie przez Hermanna Klaatscha w latach 1904-07. Po II wojnie światowej stanowił część kolekcji Zakładu Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego w 1953 r. przekazany do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 5 249).

 

Źródła:

Mączyńska Anna, Zbiory etnograficzne z Australii i Oceanii w Katedrze Etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego, w: Edward Pietraszek (red.) Australia i wyspy Pacyfiku. Ludy i kultury, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1983, s. 199-206.

Karta katalogu naukowego PME – Małgorzata Nowik.

http://www.webpages.uidaho.edu/~rfrey/220aboriginal_ecology.htm.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hermann_Klaatsch.

http://www.museenkoeln.de/rautenstrauch-joest-museum/default.aspx?s=2173.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.