6.6 PAŁKA 1

pochodzenie: Australia Centralna, państwo - Australia

datacja: II poł. XIX w.

wymiary: 54,5 x 6 cm

surowiec: drewno

Drewniana pałka o głowicy pokrytej rytym ornamentem geometrycznym. Podstawowym motywem są linie utworzone poprzez drobne nacięcia, w które wtarto pigment. Pałka wykonana z jednego kawałka drewna, powierzchnia gładka lekko lśniąca.

Dawniej Aborygeni australijscy mieli niezwykle ubogi inwentarz ruchomy, dominowała gospodarka zbieracko-łowiecka. Podstawowymi surowcami do wyrobu narzędzi i broni były drewno, kamień, włókna roślinne, kości, nieznana była technika pozyskiwania i obróbki metalu. Przyczyny tego ewenementu upatruje się w fakcie, iż przez tysiące lat ludy z terenu Australii żyły w całkowitym odizolowaniu od innych kultur. Charakterystyczne również jest to, iż Aborygeni żyli w całkowitej symbiozie z otaczającą przyrodą. Prowadząc koczowniczy tryb życia nie gromadzili właściwie żadnych dóbr, nie hodowali zwierząt, a cały ich majątek stanowiły narzędzia, broń oraz ozdoby ciała. Osiadając na bardzo krótko w danym miejscu budowali w porze deszczowej prowizoryczne szałasy z płatów kory. Nie nosili ubrań, spali na gołej ziemi pomiędzy dwoma paleniskami. Nieliczne grupy etniczne z południa wyspy okrywały ciało skórami zwierząt. Kultura rdzennych mieszkańców Australii nie znała garncarstwa, tkactwa czy uprawy roślin. Do połowy XX w. wiele grup etnicznych (szczególnie te zamieszkujące środkową i północną część kontynentu) kultywowało tradycyjny tryb życia. Wskutek kontaktów z Europejczykami kultura Aborygenów australijskich uległa poważnym zmianom. Obecnie pewne elementy kultury tradycyjnej pielęgnuje się jeszcze wśród plemion zamieszkujących rezerwaty.

Eksponat pozyskał w terenie Marcel Karol Łukowicz w latach 1891-95. Obok praktyki lekarskiej interesował się etnografią czego wyrazem są zebrane przez niego eksponaty: bumerangi, łuki, tarcze. Wszystkie te przedmioty w relacji córki M.K. Łukowicza, były darem krajowców w podziękowaniu za bezpłatne leczenie i dowodem ich przyjaźni.
W 1962 r. zakupiony przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie od Jana Łukowicza.

 

Eksponat wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 10 626).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME.

Buhler Alfred, Terry Barrow, Charles P. Mountford, Sztuka Oceanii i Australii, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1989.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.