6.12 SIEKIERKA KAMIENNA

pochodzenie: Kimberley Ranges, Australia Zachodnia, państwo - Australia

datacja: XIX w.

wymiary: 35 cm

surowiec: kamień, drewno

Siekierka kamienna wykonana z brunatno-czarnej skały magmowej oraz drewnianej rękojeści. Kamienne ostrze wykonane techniką gładzenia zamontowane do rękojeści przy pomocy oplotu z włókien roślinnych skonsolidowanych przy pomocy lepidła. Połączenie wzmocnione owiją z plecionego łyka i trzciny. Siekiera zdobiona barwną malaturą wykonaną przy pomocy naturalnych pigmentów.

Siekierki kamienne stanowiły podstawowe wyposażenie aborygeńskiego łowcy. Miały szerokie zastosowanie – służyły do ścinania drzewa, obłupywania kory, rozłupywania pni w celu dostania się do miodu lub larw owadów. Można było nimi również zabić większe zwierzę lub walczyć wręcz z przeciwnikiem. Siekierki kamienne mogły znacznie różnić się pod względem wielkości, kształtu i wagi i w zależności od tychże mogły pełnić różne funkcje.

Eksponat pozyskany w Australii w Aboriginal Arts and Crafts Pty w latach 70. XX w.

 

Eksponat wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Małgorzata Nowik.

http://artserve.anu.edu.au/raid1/student_projects/tools/ground.html.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.