Polskie poznawanie świata

6.8 BUMERANG POWRACAJĄCY

6.8 BUMERANG POWRACAJĄCY

pochodzenie: Nowa Południowa Walia, państwo - Australia

datacja: lata 70 XX w.

wymiary: 89,5 cm

surowiec: drewno

Bumerang z gatunku bumerangów powracających, wykonany w latach 70. minionego wieku przez Joe Timbery. Przedmiot o symetrycznej budowie, dwuramienny, ramiona rozstawione pod kątem ok. 120o. Jeden z płazów bumeranga niemal zupełnie płaski, drugi lekko wypukły. Powierzchnia drewna wygładzona, bez dekoracji. Uwagę zwraca atrakcyjne, ciekawe kolorystycznie usłojenie drewna.

Wbrew stereotypom bumerangi powracające stanowią stosunkowo rzadką grupę spośród wszystkich bumerangów. Występowały jednak one jedynie na terenie Australii. Inne znane bumerangi, choćby z terenu Europy i Egiptu, nie miały tych właściwości. Bumerangi powracające były w praktyce wykorzystywane niezmiernie rzadko do odstraszania i polowania na ptaki, a znacznie częściej do zabawy i sportowej rywalizacji.

Najstarsze australijskie bumerangi pochodzą sprzed ośmiu - dziesięciu tysięcy lat. Na terenach Ziemi Arnhema znajdują się również malowidła naskalne przedstawiające bumerang, sprzed piętnastu tysięcy lat. Ciekawostką jest fakt, że najstarszy znany bumerang odkryto w 1985 roku na terenie Polski w jaskini Obłazowej. Wykonano go z ciosa mamuta i liczy sobie dwadzieścia pięć tysięcy lat.

Eksponat został pozyskany w Aboriginal Arts and Crafts Pty w latach 70. XX w.

 

Eksponat wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 3 030).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Małgorzata Nowik.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.