Polskie poznawanie świata

Kaczmarek Łukasz

Kaczmarek Łukasz


Dr Łukasz Kaczmarek (Fidżi) Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnik wielu projektów badawczych, m.in. „Oceania 2000”.


Autor publikacji, zwłaszcza poświęconych Fidżi i regionowi Pacyfiku. Otrzymał Grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na publikację pracy doktorskiej Fidżi. Dzieje i barwy wielokulturowości w ramach serii Prace Etnologiczne Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (2008). Recenzent projektów badawczych a także kwartalnika „Antypody”. Zainteresowania badawcze: relacje międzykulturowe; wyobrażanie i komunikowanie tożsamości i odmienności; konstruowanie i rozgrywanie tożsamości, tradycji oraz pamięci (historii); przestrzeń w konstruowaniu tożsamości społeczności lokalnych; wyobrażenia zbiorowe: rozprzestrzenianie i przekształcenia idei w perspektywie etnohistorycznej; wyobrażenia dotyczące legitymizacji i relacji władzy; konstruowanie auto- i egzoreprezentacji grupowych; antropologia polityki; historia kulturowa (etnohistoria), szczególnie w kontekście nowożytnego kolonializmu, dekolonizacji i przemian postkolonialnych i postsocjalistycznych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.