Biogram

Julian Ursyn Niemcewicz, malarz nieznany, przed 1841.

Julian Ursyn Niemcewicz urodził się 16 lutego 1758 w Skokach w pobliżu Brześcia nad Bugiem. Wychowany w zamożnej rodzinie szlacheckiej, jako najstarszy z synów podczaszego mielnickiego – Marcelego Niemcewicza i Jadwigi Suchodolskiej.


Dom rodzinny Niemcewicza utrzymany w duchu najwyższego patriotyzmu, bogaty był zawsze w tradycje i obyczaje rodem staropolskie. W 1777 ukończył Szkołę Rycerską w Warszawie, po czym jako adiutant księcia Adama Jerzego Czartoryskiego odbyt wiele podróży po Europie, w tym do Anglii, Francji i Włoch. W 1794 jako adiutant Tadeusza Kościuszki dostał się w bitwie pod Maciejowicami do niewoli rosyjskiej, w której przebywał ok. 2 lat. W połowie 1797 wyjechał wraz z Kościuszką do Ameryki i przebywał tam do lipca 1802. W 1800 ożenił się i osiedlił w mieście Elisabeth w stanie New Jersey, zajmował się tam przez pewien czas pracą w ogrodzie i polu. 2 lipca 1800 w Essex poślubił Amerykankę, Susan Livingston Kean, córkę pierwszego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych (wdowa po Johnie Kean). Opuścił Amerykę na wieść o śmierci swego ojca. W marcu 1804 Niemcewicz wyjechał ponownie do Ameryki, gdzie spędził jeszcze ok. 3 lat. W tym czasie znów odbył kilka podróży po Ameryce. W 1806 przyjął obywatelstwo amerykańskie, wkrótce jednak na wiadomość o rozgrywających się w kraju wydarzeniach wrócił 9 listopada 1807 do Warszawy. Niemcewicz był pierwszym Polakiem, który wprowadził do literatury polskiej tematykę amerykańską.

Z natury był niezwykle ruchliwy, zapalał się do walki z przeciwnościami, ciągle spragniony był nowych wrażeń.

Po 1807 roku Niemcewicz zdecydował się na powrót do Europy i osiadł w Księstwie Warszawskim, gdzie pełnił funkcje senatora oraz działał w licznych instytucjach kultury. Po przekształceniu Księstwa Warszawskiego i innych zalążków polskości w Królestwo podległe carskiej Rosji, pisarz pracował jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był jednym z organizatorów powstania 1830 roku, zasiadał w rządzie powstańczym i jego Radzie Administracyjnej. W 1831 roku wyjechał z terytoriów polskich najpierw do Londynu, lecz osiadł w Paryżu. Niemcewicz zmarł 21 maja 1841 w Paryżu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.