Polskie poznawanie świata

Drugi pobyt

Zobacz także Borys Malkin - Odkrycia i dorobek naukowy

Drugi pobyt


W marcu 1804 Niemcewicz wyjechał ponownie do Ameryki, gdzie spędził jeszcze ok. 3 lat. Wyruszył z Nantes na żaglowcu „Monticello”, 28 sierpnia, do Norfolk dotarł 17 października.


Przemierzając trzeci raz Ocean, myślał „Skąd ja, urodzony w województwie brzeskim, nie przeznaczony nigdy do morza, tłukę się po nim”. W Norfolk, Niemcewicz wsiadł na pokład statku „Eliza” i przez morską odnogę Chesapeake dopłynął do Baltimore, skąd dyliżansem podążył do domu.

W tym czasie znów odbył kilka podróży po Ameryce. Dotarł m.in. do wodospadu Niagara, którego dał pierwszy opis w piśmiennictwie polskim pt. Dziennik podróży do Niagary (1805). Podróżował też do Wirginii.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.