Polskie poznawanie świata

Fabryki / Przemysł / Handel

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Fabryki / Przemysł / Handel

Drzeworyt przedstawiający Kapitol Stanów Zjednoczonych, 1879, opublikowany w: „The American Cyclopædia”, t. 16, 1879, s. 478, artysta nieznany.

Niemcewicz gdziekolwiek się znalazł, zwiedzał fabryki, huty i kopalnie. Wszędzie interesowała go organizacja przedsiębiorstw. Skrupulatnie notował, ile zarabia robotnik, w jakim stosunku do zarobków kształtują się ceny rynkowe.


Obliczał tez koszty budowy fabryk i budynków mieszkalnych, koszty administracyjne, wynagrodzenie architektów i murarzy, czas ich pracy, przerwy na śniadanie i obiad. Tak samo interesowały go zarobki najętych robotników rolnych - którymi bywali nieraz właściciele sąsiednich folwarków - ile dostawali za skoszenie i zebranie siana i jakie mieli wyżywienie. Obserwował budowę Kapitolu i przy tej okazji również wypytywał o koszty budowy, organizacje robót, o zarobki komisarzy, robotników, o to z jakich stron pochodzą, gdzie się żywią i gdzie zatrzymują się na nocleg.

Interesował się importem i eksportem, wysokość ceł i podatków.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.