Polskie poznawanie świata

Podróż do wodospadów Niagary

Zobacz także Borys Malkin - Odkrycia i dorobek naukowy

Podróż do wodospadów Niagary

Wodospad Niagara, ilustracja z książki: Charles Mason „Anthology and bibliography of Niagara Falls”, Albany 1921.

Dotarcie do wodospadów Niagary było jednym z większych pragnień Niemcewicza. Słyszał niejednokrotnie, że do cudów zalicza się nie tyle wodospady, lecz samo dotarcie do nich.


W październiku 1805 roku nadarzyła się okazja aby zobaczyć je na własne oczy. Skorzystał z zaproszenia państwa Bolingbroków, którzy wybierali się tam pojazdem w dwa silne konie. Niemcewicz opisał tę wyprawę w „dzienniku podróży do Niagary”. Podczas podróży nieraz musieli dobierać konie, wynajmować tratwę, maszerować pieszo i wyrąbywać sobie przejazd.

Po drodze mijali karawany osadników wędrujących w poszukiwaniu taniej ziemi, Indian żyjących w dziwnej zgodzie z białymi. Podobnie jak poprzednio również podczas tej wyprawy Niemcewicz odnotował swoje spostrzeżenia o rodzaju gleby, odciskach muszli na skałach, o śladach po wygasłym wulkanie. Nie zapomniał zaznaczyć, gdzie zbytnio zdarli za nocleg lub posiłek i skrupulatnie wyliczał ile go to kosztowało. Jego uwagę skupiali napotkani ludzie oraz przyroda. 25 października spełniło się jego marzenie: zobaczył wodospad Niagary.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.