Polskie poznawanie świata

Stany Zjednoczone w oczach Niemcewicza

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Stany Zjednoczone w oczach Niemcewicza

Redagowanie Deklaracji Niepodległości. Na ilustracji: B. Franklin, T. Jefferson, J. Adams, R.R. Livingston i R. Sherman, autor: Alonzo Chappel, 1828-1887.

Niemcewicza uderzył brak głębi historycznej. „Wszystko jest tu nowe i wydaje się być zrobione zaledwie wczoraj”. O okolicach Filadelfii pisał: „Wszystko jest dziełem jednego wieku, cofając się myślą wstecz, nie można wyobrazić sobie nic poza pustynią i dzikusami.


Nie zobaczycie tu wcale, jak w Europie, świątyń, wież, ruin starych, gotyckich zamków, pomników wreszcie, które przenoszą nas w minione wieki i odtwarzają epoki barbarzyństwa, feudalizmu, słowem, wszystkie stopnie, po których wznosił się umysł ludzki zanim doszedł, zarówno w sztuce rządzenia, jak i umiejętności, do tej doskonałości, w jakiej widzimy go dzisiaj. Podróżnik przebywa tu jedynie w teraźniejszości i tylko z nią obcuje, podczas gdy w Europie tysiące przedmiotów przenosi jego wyobraźnię w przeszłość [...]  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.