Polskie poznawanie świata

Nowy Jork

Zobacz także Ernest Malinowski - Peru

Nowy Jork


„Miasto rośnie w oczach. Przez trzy lata ludność jego wzrosła o 10 tysięcy dusz.”. W 1800 r. Nowy Jork liczył 60 489 mieszkańców."


„Miasto New York położone jest wyjątkowo dogodnie, zarówno jeśli chodzi o handel, jak i zdrowy klimat. Naprzeciw leży wyspa Long Island, oddzielona od lądu przez odnogę morską, zwaną Rzeką Wschodnią, która przewozi doń wszystkie towary z Connecticut i Vermont, podczas gdy Rzeka Północna, spławna aż do Albany, gdzie przybiera nazwę Hudson, doprowadza doń wszystkie bogactwa z północy. Poza tym przez kanał który wykopano już między tą rzeką i Mohawk, komunikuje się ono z jeziorem Ontario i z innymi jeziorami, aż do połaci najbardziej wysuniętych na północ.”

„Budowle publiczne są obszerne i zaplanowane z dużym rozmachem”.

Było 16 stanów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.