Polskie poznawanie świata

Mały żółw

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Mały żółw

Tadeusz Kościuszko, portret autorstwa Władysława Barwickiego.

Niemcewicz spotkał się z Małym Żółwiem w Filadelfii. znanym wówczas z oporu stawianego kolonistom wodzem Miamisów Małym Żółwiem (Me-She-Kun-Nogh-Quah). Wódz przyjechał na urodziny Waszyngtona 22 lutego w 1798, wziął udział w głównych uroczystościach, które odbyły się w rotundzie zwanej Circus, gdzie wygłaszano przemówienia, bawiono się i tańczono. Mały Żółw wystąpił tam ubrany w amerykański mundur z naramiennikami przyszywanymi złotem.


Dzień później Niemcewicz miał okazję poznać go osobiście, gdyż Mały Żółw złożył wizytę Tadeuszowi Kościuszce, któremu ofiarował tomahawk. Kościuszko z kolei podarował wodzowi burkę i okulary, co wyjątkowo ucieszyło wodza, który skomentował to słowami „Dałeś mi nowe oczy”. Niemcewicz tak pisał o Małym Żółwiu „Kładzie on szczególny nacisk na to aby rząd amerykański pod najsurowszymi karami zabronił wwozu do Indian napojów wyskokowych; przeczuwa on zgubne skutki wypływające z tego, a jednocześnie zna perfidię polityków białych, którzy podburzają ich przeciwko sobie, wprowadzają rozdział, wciągają we własne kłótnie, ogłupiają piciem, posługują się wreszcie wszystkimi metodami, aby utrzymać ich w ciemnocie i powoli wyniszczać”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.