Polskie poznawanie świata

Jan z Kolna w polskiej literaturze

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Jan z Kolna w polskiej literaturze

Inf. do ilustracji: obraz Jana Matejki: "Wpływ Uniwersytetu na Kraj Wieku XV. -Nowe Prądy-Husytyzm i Humanizm" komentarz: Przed nim „wpół leżący na ziemi Jan Polak [chodzi 0 legendarnego Jana z Kolna] okazywaniem bryły złota, stwierdza swą bytność za Atlantykiem, zanim Kolumb tam zawinął" - 

Hieronim Derdowski wspomniał Jana z Kolna w wierszu "Kaszube pod Widnem"

Rzeźba dłuta artysty rzeźbiarza Aleksandra Żurakowskiego "Jan z Kolna". z 1927?

Przepięknie tę postać opisuje w "Wietrze od morza" wielki polski pisarz Stefan Żeromski: "Był to człowiek wzrostu wielkiego, w barach szeroki, twardy w karku, o grubym brzuchu, a kolanach i stopach potężnych. Latem i zimą w koszuli na piersiach rozpiętej, z gołą głową, którą włos długi, gesty i bujny porastał, w skórzniach po same pachwiny i lekkim na ramionach kaftanie, lubował się w deszczach i mrozie, a oddychał wielkimi płucami naprawdę szeroko dopiero wśród wichrów Północy".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.