Polskie poznawanie świata

Odkrywcy Ameryki

Zobacz także Borys Malkin - Odkrycia i dorobek naukowy

Odkrywcy Ameryki

Norwescy Wikingowie skierowali swoje ekspedycje na północ, docierając na wyspy atlantyckie Szetlandy, Orkady, potem wg wiarygodnej tradycji opartej na XI-wiecznych sagach islandzkich, w roku 870 dotarli na Islandię.


Stamtąd dotarli na Grenlandię pod koniec X wieku, skąd w 1003 roku Leif - syn Eryka Rudego wyruszył w kierunku wybrzeży Ameryki. Pierwszy ląd, który napotkał, był pokryty kamiennymi płytami (isl. hellur), dlatego nazwał go Helluland (Kraina Kamieni). Była to prawdopodobnie Ziemia Baffina. Następnie dopłynął do lesistego lądu z piaszczystymi plażami, który nazwał Markland (Kraina Lasów) – przypuszczalnie Labrador. Leif stał się też pierwszym wikingiem, który zbadał ziemię zwaną Winlandią (prawdopodobnie okolice dzisiejszej Nowej Fundlandii). Wikingowie odbywali do Ameryki regularne eypady rabunkowe.

Za odkrywcę Ameryki przyjmuje się Krzysztofa Kolumba. Mimo że poprzednicy Kolumba dotarli wcześniej do Ameryki, a wyprawy wikingów w X i XI wieku znalazły drogę do niej, to jednak Krzysztofa Kolumba świat uważa za odkrywcę tej części naszego globu. Dopiero jego wyprawa wpłynęła na dalsze dzieje świata. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.