Polskie poznawanie świata

Pierwsi Polacy w Ameryce Północnej

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Strój obrzędowy z tapy

Pierwsi Polacy w Ameryce Północnej

Dwóch amerykańskich historyków polskiego pochodzenia - Mieczysław Haiman i Joseph A. Wytrwał - przypuszczają, że pierwsi Polacy dotarli do Ameryki u wybrzeży wyspy Roanoke w Północnej Karolinie w 1585 roku. Byli to smolarze wysłani przez Anglika sir Waltera Raleigha w poszukiwaniu nowych surowców.


Pierwsze, bardzo skromne wiadomości mówiące o Polakach w Ameryce Północnej sięgają początku XVII wieku. Wplecione są w historię tworzenia się i zagospodarowywania pierwszej kolonii angielskiej na kontynencie amerykańskim - w Wirginii. Polacy przybyli tutaj do niewielkiego osiedla założonego 13 maja 1607 roku przez Kompanię Londyńską i nazwanego na cześć króla angielskiego miastem Jakuba - Jamestown. Było to 1 października 1608 roku. Ówczesny przewodniczący Rady Kolonii, John Smith, żołnierz, podróżnik, utalentowany organizator, wspomina w swojej „The Generall Historie of Virginia, New England and the Summer Isles”, wydanej w 1626 roku, że przybyło „ośmiu Polaków i Niemców”. Zaznacza też, że „tylko Polacy i Niemcy wiedzieli, co to praca”. Polacy byli bowiem jednymi z nielicznych kolonistów, którzy posiadali kwalifikacje zawodowe - znali się na produkcji smoły, dziegciu, mydła i potasu. Już dziesięć lat później Wzmiankowani Polacy, gdy w czerwcu 1619 roku odmówiono im - jako cudzoziemcom - prawa głosowania do Izby Obywatelskiej Wirginii (The Virginia House of Burgesses), na znak protestu porzucili pracę, zaprzestali atrakcyjnej dla metropolii produkcji. W księdze sądowej wirgińskiej Kompanii, pod datą 21 lipca tegoż roku, znalazł się zapis: „(…) będą oni obdarzeni prawem głosu i uczynieni wolnymi jak każdy inny tutaj mieszkaniec. Aby zaś ich umiejętność wyrobu smoły, dziegciu o mydła nie umarła z nimi, ustala się, że pewna ilość młodych ludzi będzie umieszczona między nimi, aby wyuczyć się ich umiejętności i wiedzy dla przyszłej kraju korzyści”.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.