Cuna

Panama, prowincja Comarca de San Blas, wyspy San Blas

Chociaż Panama nie należy do Ameryki Południowej, to Indianie Cuna żyją również na pograniczu Panamy i Kolumbii oraz w samej Kolumbii; dlatego oraz ze względu na pokrewieństwo kultury Cuna do Indian południowoamerykańskich zostali ujęci razem z innymi grupami etnicznymi Ameryki Południowej, wśród których Malkin prowadził badania.



Indianie ci stanowią dość zamkniętą grupę społeczną o wyraźnych odrębnościach; w Panamie jest ich. ok. 25 tys.. posługują się własnym językiem należącym do rodziny chibcha (czibcza). Zajmują się przede wszystkim rolnictwem, uprawą drzew kokosowych, rybołówstwem i myślistwem. Wyróżniają się wierzeniami w moc czarownika, który posługując się specjalnym zestawem przedmiotów magicznych wypędzają duchy chorób. W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajdują się pozyskane od nich przez Malkina rzeźbione drewniane pałeczki oraz archeologiczna gliniana figurka ryby oraz muszla ślimaka służące do tych celów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.