Polskie poznawanie świata

Kaapor

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Kaapor

Kacyk Urubu pali fajkę, z archwium B. Malkina.

Brazylia, stan Maranhao, oraz pogranicze Maranhao/Para; lasy tropikalne nad rz. Gurupi

Wyróżniającą się, chociaż nieliczną grupą etniczną, słynącą w całej Amazonii ze swych wyrobów z piór, reprezentowaną na wystawie są Indianie Kaapor (Urubu) z pogranicza stanów Maranhao  i Parana, znad Rio Gurupi we wschodniej Brazylii.


Ich ozdoby niezwykle delikatne,  wykonane bardzo precyzyjnie z barwnych piór papug i skalpów mot-mot, noszone są podczas specjalnych ceremonii obrzędowych, takich jak nadanie imienia czy przyjęcie w poczet dorosłych. Inne noszą mężczyźni, a inne kobiety. Mężczyźni – kacykowie nakładają wtedy specjalne pióropusze, naszyjniki z piór z gwizdkiem z kości ptaków drapieżnych, uważane za święte, a także specjalne ozdoby dolnej wargi – tembety. Kobiety noszą przepiękne naszyjniki z piór z medalionami w kształcie chrząszczy, a także specjalne przepaski biodrowe z koralików z nasion. Niektóre ozdoby są noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.  Należą do nich ozdoby rąk, bransoletki I naramienniki, a także  ozdoby uszu i duże drewniane grzebienie z długimi girlandowo wiązanymi ozdobami z piór. Kobiety noszą je z przodu głowy, a mężczyźni – z tyłu. Wszystkie ozdoby z piór są bardzo cenne. Z trudem zdobywane pióra i skalpy ptasie są bardzo cenne, stąd skrzętnie przechowywane na wysuszonej skórce, zawinięte w liście lub naklejone na paski z kory. Obok przepięknych ozdób z piór Indianie Kaapor wykonują także naszyjniki z zębów zwierzęcych  i różnorodnych nasion oraz pestek. Wykorzystywane są zęby ocelota, małp, małpiatek, żebra węża, a także wisiorki z kości. Znaczącym obiektem tej grupy jest również duża długa obrzędowa maczuga drewniana przypominająca swym kształtem miecz, ozdobiona pękiem niebiesko czerwonych piór ary. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.