Polskie poznawanie świata

Pióropusz czarownika

Zobacz także Ernest Malinowski - Peru

Pióropusz czarownika

Pochodzenie: Brazylia, Mato Grosso, osady nad rzeką Tapirape; gr. etn. Tapirape, l. 60. XX w. Wykonanie: pióropusz na stelażu bambusowym, wokół którego koliście ułożone są pomiędzy warstwami z pasków z palmy buriti  długie niebieskie i czerwone pióra Ary, dodatkowo umocowane poprzez przewiercenie w dudkach dziurek i przewleczenie przez nie czarnej nitki, która dowiązana jest do stelaża.; wymiary: dług. stelaża ok. 10 cm, śr. stelaża 20 cm; nr inw. 31918/MEK.

Pióropusz z koroną z niebieskich i czerwonych piór Ary, zwany Ankungitana. Należał do czarownika Indian Tapirape z brazylijskiej Amazonii. Używany podczas specjalnych ceremonii związanych z duchem Gromu Kanowanem, która odbywała się na początku sezonu deszczowego - niebezpiecznego okresu, tak dla plonów, jak i ludzi. Pióropusz ma szczególne znaczenie i moc, bo zawiera pióra Ary, która według wierzeń Tapirape jest ptakiem Słońca i posiada płomieniste upierzenie świecące jak promienie słońca. Ptaki w Amazonii są uważane za istoty boskie, transformacje boskiego słońca i inne deifikowane fenomeny natury, jak również jako sprzymierzeńcy szamana, któremu asystują w jego roli mediatora pomiędzy człowiekiem a istotami nadprzyrodzonymi. Tapirape uważają, że z powodu tych związków ze Słońcem, czerwone pióra Ary są tak gorące, że tylko szaman może je trzymać bezpiecznie. Ponadnaturalna „ognista” moc piór powoduje, że są one noszone w pewnej odległości od głowy. Również dlatego mężczyźni proszą szamana, by rytualnie założył im pióropusz na głowę, co czyni wykonując najpierw kilka ruchów okrężnych przed głową właściciela, a następnie wydmuchując przez koronę z piór dym tytoniowy, co ma je ostudzić. Według wierzeń Tapirape ten szczególny pióropusz, ze względu na czerwone pióra Ary, posiada wielką moc, która pomaga ujarzmić złośliwe duchy.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.