Polskie poznawanie świata

Laska czarownika

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Laska czarownika

Kolumbia, Choco, osady nad rzeką Taparral; gr. etn. Noanama, l. 60. XX w.

Wykonanie: wystrugana z jednego kawałka drewna palmy chonta (palisander); nr inw. 34826/MEK; kolekcja B. Malkina; zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Laska wykonana z jednego kawałka twardego ciemnobrązowego drewna, z zakończeniem w formie schematycznie wyrzeźbionej postaci człowieka pozyskana została od czarownika z grupy Noanama mieszkających nad rzeką Taparral w Kolumbii. Laski takie należą do wyposażenia czarowników-uzdrawiaczy, którzy leczą przy ich pomocy choroby spowodowane przez złe duchy. Magia lecznicza odgrywała i w dużej mierze nadal odgrywa istotną rolę w życiu społecznym i duchowym Indian Ameryki Południowej. Wszystkie wydarzenia w ich życiu, a więc choroba i śmierć także, pozostają w jakimś związku z działaniem sił magicznych. W posiadaniu takich sił jest również czarownik. Dają mu one możliwość przebywania w kilku światach, dzięki czemu ma olbrzymią władzę; może rozporządzać siłami przyrody i duchowymi, które może skierować na wroga, zsyłając nań np. chorobę lub nawet śmierć. Jego władza wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością i umiejętnościami, nie tylko wizjonerskimi czy czysto kuglarskimi, ale i wiedzą na temat właściwości leczniczych roślin. Za skuteczność zabiegów magiczno-leczniczych czarownik jest wynagradzany, jednak ich niepowodzenie powoduje często ukaranie czarownika. W tych zabiegach pomagają mu specjalne laski lub pałeczki lecznicze, używane tylko wtedy, gdy jest wzywany do człowieka zaatakowanego przez chorobę. Wśród Cuna może jej używać tylko ten czarownik, który zna określone pieśni stosowane do odnalezienia uprowadzonej przez złego ducha, duszy ludzkiej, co spowodowało chorobę. Laski lub specjalne pałeczki lecznicze używane są wyłącznie wtedy, gdy szaman wzywany jest do chorego zaatakowanego przez jakąś chorobę. Nigdy nie zabiera jej podczas zwykłego wyjścia, ani do poszukiwania roślin leczniczych, czy nawet wtedy, gdy uczą pieśni „medycznych”. Laska nie może być przekazywana innemu czarownikowi. Traci swoją moc z chwilą śmierci właściciela. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.