Polskie poznawanie świata

Obszar badawczy

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Obszar badawczy

Araukanie, autor: Claude Gay (1800–1873), „Atlas de la historia física y política de Chile”, París 1854.

Domeyko pełen podziwu dla bohaterskiej postawy Indian postanowił poznać ich bliżej i znaleźć drogę prowadzącą do ułożenia stosunków między rządem a Araukanami.


Rząd Chile prowadził niekończące się walki z Araukanami dążąc do ich podporządkowania.

Ignacy Domeyko, pod koniec 1844, pod wpływem przeczytanej epopei Alonso de Ercilli „La Araucana” postanowił udać się na wyprawę do kraju niepodległych wówczas jeszcze Indian Araukanów, którzy nie poddali się ani Inkom ani Hiszpanom. W tym czasie w Chile rozważano zorganizowanie wyprawy wojskowej do Araukanii celem ostatecznego jej podbicia i Domeyko, poprzez swoją wyprawę chciał poznać Indian i ustalić znaleźć sposób aby im pomóc.

Araukania – kraina położona w środku Chile między Andami a Pacyfikiem. Na północy graniczy z zatoką Arauco i rzeką Bio-Bio, na południu zaś z rzeką Cruces. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.