Polskie poznawanie świata

Podróż do Araukanii

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Strój obrzędowy z tapy

Podróż do Araukanii

Fotografia przedstawiająca Indiankę Mapuche. ok. 1890 roku, autor: Gustavo Milet Ramírez (1860–1917).

Ignacy Domeyko wyruszył z La Serena 23 grudnia 1844 roku. Przez Coquimbo udał się droga morską do Concepión, położonego w pobliżu Araukanii.


Na początku stycznia 1845 roku przekroczył Bio-Bio i wzdłuż wybrzeży oceanu podróżował konno kierując się na południe. Dzięki temu przebył całą Araukanię. Najdalej na południe dotarł do miasteczka Osorno (leżącego już poza granicami Araukanii) położonego w pobliżu największego w Chile jeziora Llanquihue. W drodze powrotnej, Domeyko wybrał inną trasę. Podróżował na północ wzdłuż pasma Andów. Wszedł i zbadał wulkany: Villa Rica, Lonquimay i Antuco. Odwiedził też wodospady Laja. Na koniec przekroczył Andy, aby odwiedzić jeszcze żyjących po wschodniej stronie Pehuenczów – Indian spokrewnionych z Araukanami. Z Valparaiso dostał się do Coquimbo drogą morską i 8 kwietnia zakończył swoją wyprawę. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.