Biogram

Ignacy Domeyko, 1871 rok, autor: Franciszek Tegazzo (1829–1879), Biblioteka Narodowa, G.21988.

Ignacy Domeyko urodził się 31 lipca 1802 roku w Niedżwiadce nad rzeką Uszą (dzisiejsza Białoruś). W 1812 roku rozpoczął naukę w trzeciej klasie kolegium o.o. Pijarów w Szczuczynie Lidzkim, a cztery lata później studia na wydziale fizyczno-matematycznym Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie w 1822 roku uzyskał magisterium.


Następnie studiował na wydziale literacko-historycznym. Brał czynny udział w powstaniu listopadowym. Na początku 1832 roku wyjechał do Drezna, a potem do Paryża. W Paryżu podjął studia w Akademii Górniczej (obecnej École Nationale Supérieure de Mines), które ukończył w 1837 roku uzyskując dyplom inżyniera górnika. W tym samym roku podpisał sześcioletni kontrakt na pracę w Chile w miejscowości La Serena (Coquimbo) w charakterze profesora chemii i mineralogii. Potem przedłużał jeszcze swój pobyt w Chile, ale w 1846 roku, na wieść o powstaniu krakowskim, postanowił wrócić do kraju. Jednak pod wpływem nalegań władz chilijskich zgodził się pozostać w Chile i objąć katedrę na uniwersytecie w Santiago oraz przeprowadzić reformę całego szkolnictwa. W 1848 roku sejm chilijski przyznał mu honorowe obywatelstwo. W 1850 roku ożenił się z Enriquetą Sotomayor y Guzman, co ostatecznie związało go z Chile. Mieli czworo dzieci: córkę Ane Cruz (która po wyjściu za mąż przeniosła się z mężem do Polski), Jounana Enrique (zmarł niedługo po urodzeniu), Hermana Estebana i Juana Casimiro. W 1867 roku został rektorem uniwersytetu w Santiago. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 16 lat, aż do przejścia na emeryturę w 1883 roku. W następnym roku, po 52-letniej nieobecności powrócił do kraju. Podczas pobytu w rodzinnym kraju dużo podróżował, spisywał wspomnienia, uczestniczył w uroczystościach organizowanych na jego cześć. Pod koniec 1888 roku na prośbę synów postanowił raz jeszcze odwiedzić Chile. W drodze zachorował i wkrótce po przybyciu Santiago (23 stycznia 1889 roku) zmarł. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.