Polskie poznawanie świata

Pomniki poświęcone Malinowskiemu

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Strój obrzędowy z tapy

Pomniki poświęcone Malinowskiemu

W 1999 - w setną rocznicę śmierci Malinowskiego w najwyższym punkcie Kolei Transandyjskiej na przełęczy Ticlio (4818 m npm) postawiono pomnik zaprojektowany przez rzeźbiarza, prof. Gustawa Zemły.

 

W granicie przywiezionym aż ze Strzegomia wyryto godło Peru i Polski oraz napis w dwóch językach - po hiszpańsku i polsku: „Ernest Malinowski 1818-1899. Inżynier polski, patriota peruwiański, bohater obrony Callao 1866, budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej”. Powyżej, na kamiennym kole wieńczącym pomnik, widnieje płaskorzeźba z brązu z wizerunkiem Ernesta Malinowskiego.

Siedmiometrowy monument wykonany w Polsce ze strzegomskiego granitu nawiązuje surowością stylu do budowli indiańskich i jest zwieńczony kołem z odlaną z brązu podobizną Ernesta Malinowskiego.

Na dworcu kolei transandyjskiej „Desamparados” w Limie, z którego wyjeżdża kolejka, czeka na nas miła niespodzianka. Tu 3 marca 1979, z okazji 80 rocznicy śmierci Ernesta Malinowskiego odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą twórcę tej linii kolejowej. W 1999 odlano z brązu popiersie Ernesta Malinowskiego, które ustawiono w holu limeńskiego dworca „Desemparados”.

Wielokrotnie odznaczony za zasługi, doczekał się za życia miejsca na pomniku obrońców Callao, który stoi w centrum Limy. (jako bohater narodowy Peru) także brał czynny udział w obronie Callao na szańcach tych fortyfikacji, za co został wyszczególniony na honorowej liście zwycięzców bitwy 2 maja 1866.

Niedaleko Plaza la Bandera w Limie znajduje się Calle Malinowski.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.